Rusza pilotaż szkoleń z cyberbezpieczeństwa dla POZ


https://blog.osoz.pl/zostalo-200-mln-zl-dla-szpitali-na-cyberbezpieczenstwo/
Inauguracja pilotażu szkoleń z cyberbezpieczeństwa dla pracowników POZ

Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed atakami hakerów i uruchamia nowy pilotaż szkoleń z cyberbezpieczeństwa dla pracowników POZ. W 2023 program obejmie całą Polskę.

Paraliż SPZOZ w Pajęcznie w wyniku cyberataku

O nowej inicjatywie poinformował Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa w towarzystwie Piotra Brombera, wiceministra zdrowia oraz Agnieszki Kubot Krawczyk i Dyrektora SPZOZ w Pajęcznie. To właśnie w powiecie pajęczańskim odbędzie się pilotaż – w lutym 2022 r. w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Pajęcznie doszło do poważnego ataku typu ransomware, który spowodował zaszyfrowanie systemów wykorzystywanych w POZ.

Minister Cieszyński zwrócił uwagę, że w tym roku zidentyfikowano już 29 incydenty bezpieczeństwa w sektorze ochrony zdrowia.

Wyciek danych, w tym danych osobowych pacjentów, blokowanie systemu i szyfrowanie plików wraz z żądaniami okupu, może prowadzić do paraliżu i ogromnych strat w podmiotach leczniczych. Może także skutkować zagrożeniem życia i zdrowia pacjentów, dlatego należy wzmocnić systemy placówek medycznych i edukować personel w tym zakresie.

Szkolenia dla pracowników POZ

W ramach pilotażu przeprowadzonych zostanie 100 specjalistycznych szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa. Będą one realizowane w formie indywidualnej dla lekarzy oraz w kilkuosobowych grupach dla pozostałych pracowników POZ, a poprowadzą je trenerzy z NASK na co dzień pracujący w CERT Polska. Projekt będzie kontynuowany na większą skalę w przyszłym roku w 2023 roku.

Szpitale i AOS mogą skorzystać z 900 tys. dofinansowania

Cały czas trwa program podnoszenia cyberbezpieczeństwa w placówkach AOS prowadzących pilotaż centrów zdrowia psychicznego (o tym piszemy TUTAJ).

W maju tego roku w życie weszło Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) w sprawie finansowania działań dotyczących podniesienia poziomu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych w placówkach medycznych. NFZ finansuje zakup i wdrożenie systemów teleinformatycznych i związanych z nimi usług podniesienia poziomu bezpieczeństwa w placówkach leczniczych. Środki można przeznaczyć m.in. na zakup urządzeń oprogramowania i usług teleinformatycznych zapobiegających, wykrywających lub zwalczających cyberataki. Placówki mogą ubiegać się o kwoty nawet do 900 tys. zł.

Aktualnie odziały wojewódzkie NFZ podpisały ponad 600 umów a w puli jest jeszcze ponad 200 mln zł. Jednak sprzęt i oprogramowanie to nie wszystko – niezwykle istotna jest również edukacja w zakresie cyberzagrożeń. Kompleksowe wsparcie w podnoszeniu kompetencji oraz świadomości lekarzy i personelu medycznego w obszarze cyberbezpieczeństwa jest niezbędne.

Czytaj także: Zostało 200 mln dla szpitali i AOS na cyberbezpieczeństwo