Przegląd innowacji dla zdrowia: e-skarpeta, robot-dentysta…


Przegląd doniesień naukowych z ostatnich tygodni
Przegląd doniesień naukowych z ostatnich tygodni

E-opatrunek monitorujący stan rany od polskich studentów, robot diagnozujący padaczkę, e-skarpetka zapobiegająca upadkom, mini-roboty wykonujące leczenie kanałowe i sztuczna inteligencja, która pomaga lekarzom w wykrywaniu raka piersi – poznaj najciekawsze doniesienia naukowe z ostatnich tygodni.

Sprytny opatrunek

Trzej studenci Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej opracowali inteligentny opatrunek monitorujący stan ran przewlekłych bez konieczności jego zdejmowania. SmartHEAL wykorzystuje sensor elektrochemiczny mierzący PH wysięku z rany. Wynik można odczytać zdalnie. Wynalazek może być alternatywą do obecnie stosowanej subiektywnej oceny stanu rany, pozwalając rozpoznać zaburzenia gojenia się ran i rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. Jego autorzy wygrali krajowy etap prestiżowej nagrody Jamesa Dysona i otrzymali wsparcie 27 000 zł na rozwój e-opatrunku.

SmartHeal opracowany na Politechnice Warszawskiej
SmartHeal opracowany na Politechnice Warszawskiej

Robot diagnozuje padaczkę

Dr n. med. Piotr Zwoliński, Partner Medyczny w Centrum Terapii Padaczki Neurosphera, opracował rozwiązanie bazujące na AI i uczeniu maszynowym wspomagające lekarzy epileptologów w diagnostyce i terapii pacjentów zmagających się z padaczką. Robot o nazwie Ictal wykorzystuje dane zebrane podczas wywiadu z pacjentem, aby wskazać najbardziej prawdopodobny typ padaczki oraz zarekomendować dopasowaną formę terapii. System, który zastosowano już podczas konsultacji z 2600 pacjentami, ma na celu wspomagać dobór terapii do najtrudniejszych przypadków epilepsji.

System sztucznej inteligencji do diagnozy padaczki
System sztucznej inteligencji do diagnozy padaczki

E-skarpeta na upadki

Naukowcy z Ohio State University Wexner Medical Center przetestowali inteligentne skarpetki Smart Socks (Palarum) pod kątem zdolności do zmniejszenia liczby upadków wśród pacjentów z grup ryzyka. Skarpety wyposażono w czujniki nacisku, które ostrzegają opiekunów, gdy pacjent np. próbuje wstać z łóżka bez asysty, aby udać się do toalety. Skarpety bezprzewodowo komunikują się z systemem, który alarmuje trzech opiekunów znajdujących się w danej chwili najbliżej pacjenta, by ci mogli udzielić pomocy tak szybko, jak to możliwe. Badanie wykazało, że system znacząco zmniejszył liczbę upadków u pacjentów z wysokim ryzykiem wystąpienia takich zdarzeń. Według ekspertów, około 30% upadkom wewnątrzszpitalnym można zapobiec. Obecne rozwiązania obejmują czujniki ciśnienia w łóżkach, ale często dają one fałszywe alarmy.

Skarpetki Pallarum monitorujące pacjentów w szpitalu
Skarpetki Pallarum monitorujące pacjentów w szpitalu

Robot zamiast wiertła

Dobra wiadomość dla tych, którzy nie przepadają za nieprzyjemnym leczeniem kanałowym. Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii opracowali system mikrorobotów, który może pomóc w rozbiciu biofilmu bakteryjnego, podaniu leków i pobraniu próbek bakterii do badania przestrzeni kanału korzeniowego. Leczenie kanałowe często kończy się niepowodzeniem, bo stomatologom nie zawsze udaje się usnąć cały materiał zakaźny operując w bardzo wąskiej, trudno dostępnej przestrzeni. Opracowane mikroroboty zbudowane są z nanocząstek tlenku żelaza i mogą być sterowane za pomocą pól magnetycznych. Pracując w grupie (roju) są w stanie z dużą precyzją poruszać się po przestrzeni kanału korzeniowego oczyszczając go z materiału zakaźnego. Z kolei aby zaaplikować antybiotyk, naukowcy zastosowali wydrukowane w 3D spirale zawierające nanocząsteczki.

Mini-roboty do leczenia kanałowego
Mini-roboty do leczenia kanałowego

AI i lekarz dokładniejsi

Jak wynika z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Lancet Digital Health, radiolodzy wspomagani przez sztuczną inteligencję są skuteczniejsi o 2,6% w wykrywaniu raka piersi niż ci, którzy pracują bez pomocy AI. Co więcej, AI może również obsługiwać ocenę skanów automatycznie, zmniejszając obciążenie radiologów oraz ułatwiając pracę w ośrodkach, gdzie brakuje specjalistów. W badaniu przeanalizowano skuteczność systemu AI wyszkolonego na danych z ponad 367 000 mammogramów, w tym notatek radiologów. Ocenia się, że lekarze nie rozpoznają poprawnie 1 na 8 nowotworów.

Lekarz współpracujący korzystający z AI skuteczniejsi w diagnozie
Lekarz współpracujący korzystający z AI skuteczniejsi w diagnozie

Czytaj także: Wirtualna rzeczywistość zabiera w podróż pacjentów hospicjum