Prezes KAMSOFT S.A.: Co jest pilne i konieczne w e-zdrowiu?


Grzegorz Mródź, Prezes Zarządu KAMSOFT S.A.
Grzegorz Mródź, Prezes Zarządu KAMSOFT S.A.

„Rynek czeka rewolucja, jakiej jeszcze nie było, a wiele dotychczasowych rozwiązań i przyzwyczajeń odejdzie do historii.” Prezes Zarządu KAMSOFT S.A., Grzegorz Mródź, opowiada o postępach w innowacjach IT dla rynku farmaceutycznego i medycznego oraz o tym, czego można będzie się dowiedzieć podczas konferencji „Nawigator e-Zdrowia” (18–20 maja, online).


Klinknij w baner, aby zarejestować się na konferencję
Klinknij w baner, aby zarejestować się na konferencję

Na rozbudowie jakich elementów infrastruktury IT powinny się skupić placówki ochrony zdrowia, aby nie tylko spełnić wymagania prawne, ale także przygotować się na nowe wyzwania, przykładowo rosnące zagrożenia cybernetyczne albo wzrost udziału wizyt wirtualnych?

Placówki powinny przede wszystkim przygotowywać się organizacyjnie do zmieniającej się rzeczywistości. Tak, wiemy, że okres pandemii stał się katalizatorem wdrożeń w obszarze e-zdrowia, jednak aby postęp był trwały, to również te wdrożenia muszą przejść z fazy spontanicznej do fazy dojrzałej.

Jedno jest pewne: po COVID-19 nikt już nie kwestionuje sensu e-Recept, e-Skierowań, czy telekonsultacji – tak naprawdę to dzięki temu, że podjęliśmy trud wdrożenia nowatorskich rozwiązań, w trakcie pandemii mieliśmy możliwość docenienia ich znaczenia.

Co dalej? Przede wszystkim profesjonalizacja wdrożeń – nie tylko doraźne działania, ale trwałe rozwiązania, wpisujące się w nową rzeczywistość, wykorzystujące dobre doświadczenia, porządkujące to, co było robione ad-hoc, z potrzeby chwili. Przede wszystkim poważnie traktowane i stawianie na pierwszym miejscu bezpieczeństwa i ciągłości działania. O tym z kolei chyba każdy myśli w rezultacie wydarzeń za wschodnią granicą. Kto nie zadał sobie pytania o to, jak wyglądałoby funkcjonowanie ochrony zdrowia w warunkach wojny. Czy rozwiązania, które dopiero co wdrożyliśmy nie przestałyby funkcjonować w jednej chwili?

To wyzwania, które profesjonalni dostawcy IT znają i analizują od zawsze – jeszcze niedawno mogłoby się wydawać, że czysto teoretyczne, może na wyrost. Jakże inaczej dzisiaj wiele osób spogląda na rozwiązania takie jak KS-EDM Suite czy SERUM, które działają w chmurze, mogą być uruchomione z wielu centrów danych i działać nawet wtedy, kiedy lokalna infrastruktura jest niedostępna. Od początku wdrożenia EDM nasza firma oferuje możliwość zabezpieczenia danych w kilku centrach danych. Część klientów się na to zdecydowała od razu – teraz wielu zaczyna o tym myśleć.

A jakie funkcjonalności i rozwiązania są ważne dla placówek farmaceutycznych? Systemy IT szybko się rozwijają, wprowadzane są nowe rozwiązania i funkcje. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Wcześniej mówiłem o placówkach medycznych, ale dokładnie to samo dotyczy aptek, którym od ponad roku oferujemy rozwiązania takie jak RepoCloud czy CopyCloud. Od samego początku opcjonalnie oferują one podwyższone bezpieczeństwo przez wykorzystanie centrów danych w różnych miejscach Unii Europejskiej.

Nadchodzą kolejne wyzwania i szanse – przede wszystkich w zakresie oferowania przez apteki usług dla pacjentów – pod szerokim pojęciem opieki farmaceutycznej. Właśnie rozpoczął się pilotaż przeglądów lekowych. Przyglądamy mu się uważnie, będziemy na bieżąco śledzić jego postęp. Nasza rola w aptekach jest szczególna i codziennie czujemy odpowiedzialność za to, co i jak dostarczamy. Wiemy, że EDM trafi również do aptek; wiemy, że farmaceuci nie mają czasu ani możliwości nadążania za wszystkimi informacjami, które dotyczą leków. Nie mamy wątpliwości, że tylko digitalizacja powtarzalnych czynności i efektywne wsparcie profesjonalistów poprzez automatyzację zastosowania wiedzy ze szczyptą sztucznej inteligencji mogą pomóc sprostać wymaganiom przyszłości.

“Największe korzyści z cyfryzacji osiąga się wówczas, gdy proces realizowany jest strategicznie, a nie tylko po to, by zapewnić zgodność z przepisami.”

Grzegorz Mródź, Prezes Zarządu KAMSOFT S.A.

Inwestujemy bardzo mocno w ten obszar i od pewnego czasu można już z fragmentów tych rozwiązań korzystać. Rok temu zaprezentowaliśmy nowe podejście do korzystania z bazy leków BLOZ – przestała być tylko listą leków posortowaną w ten czy inny sposób, ale zaczęła się „domyślać”, czego szuka farmaceuta, sama poprawia literówki czy pokazuje leki, które mają określone zastosowania.

Początkowo podchodziliśmy do niej z nieśmiałością, a dzisiaj korzysta z niej prawie każda apteka. Z początkiem kwietnia zrobiliśmy kolejny krok – baza leków sama analizuje kontekst pacjenta, sięga do e-Recepty, ostrzega farmaceutę o sytuacji, kiedy należy pacjenta poinformować o dodatkowych ryzykach – nie takich książkowych, ale także dotyczących konkretnej osoby. Dodatkowo pomoże wydrukować zgrabną etykietkę do przyklejenia na opakowanie zamiast pisania po nim odręcznie, jak przez ostatnie 20 lat.

Nowoczesne narzędzie wspomagające doradztwo lekowe dopiero wkracza do codziennej pracy. Może dzisiaj jeszcze nie wszyscy rozumieją jego znaczenie oraz to, że przesuwa systemy rejestrujące sprzedaż do kategorii systemów dyskretnie wspierających terapię, a do tego w modelu „ambient inteligence”. Pharmindex Complete, choć jest jeszcze młodym rozwiązaniem, to obstawiam, że za kilka miesięcy wielu będzie się zastanawiać, jak można było bez niego funkcjonować.

A przegląd lekowy? Tak jak wspominałem, obserwujemy pilotaż, ale nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie mieli w zanadrzu czegoś na miarę XXI wieku, bez papieru i przepisywania przez farmaceutę danych z e-Recepty na kartkę… Co to takiego? Zapraszamy na konferencję „Nawigator e-Zdrowia”, podczas której uchylimy rąbka tajemnicy.

Technologie cyfrowe są narzędziem tworzenia dodatkowej wartości, ułatwiając pracę specjalistom medycznym, a pacjentom – korzystanie z usług medycznych i dbanie o własne zdrowie. Jak budować tzw. dojrzałość cyfrową, aby podmiot inwestujący w IT realizował dzięki temu założone cele? Czego dowiedzą się uczestnicy konferencji?

W ramach konferencji będziemy kontynuować rozpoczęty jesienią kierunek: w przystępny i konkretny sposób pomożemy nawigować po tym, co jest ważne, co jest pilne, co jest konieczne w e-zdrowiu w nadchodzącym czasie.

Zapraszamy przede wszystkim tych z Państwa, którzy w e-zdrowie już uwierzyli, chcą być liderami na rynku i nie zakładają, że będą ograniczać wdrożenia do tego, co absolutnie koniecznie. Jednocześnie nie boją się tego, że nie wszystko będzie łatwe i od razu da doskonały efekt.

Jednak nie ma wątpliwości, że jeśli wdrożenia – a jest takich nadal wiele – będą wyłącznie pochodną jednego czy drugiego przepisu, albo zagrożenia karą, to niczego nie wniosą do jakości działania. Tak, będziemy mówić również o tym, co będzie wymagane, jakie nowe przepisy przyjdzie nam wdrażać w nadchodzącym czasie. Chcę w tym miejscu zwrócić uwagę na jeden z nich, który jeszcze nie przebił się do świadomości – system faktur ustruktyryzowanych KSeF wdrażany przez Ministerstwo Finansów. Jeśli ktoś nadal myśli, że go to nie dotyczy, albo, że zrobią to za niego informatycy, to powinien znaleźć czas i posłuchać tych, którzy już dużo na ten temat wiedzą. Rynek czeka rewolucja, jakiej jeszcze nie było, a wiele dotychczasowych rozwiązań i przyzwyczajeń odejdzie do historii. KAMSOFT już się do tej rewolucji przygotowuje, żeby jak zwykle być liderem innowacji. Zapraszam na wiosenną edycję „Nawigatora e-Zdrowia”.

Zarejestruj się na bezpłatną konferencję “Nawigator e-Zdrowia” >