Pilotaż e-stetoskopu. Sprawdź, jak działa innowacja


Pilotaż stetoskopu cyfrowego - czy innowacja przyjmie się na rynku?
Pilotaż stetoskopu cyfrowego – czy innowacja przyjmie się na rynku?

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło drugą turę programu pilotażowego wykorzystania e-stetoskopu w ramach Domowej Opieki Medycznej. Obejmie on 3000 pełnoletnich pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Obsługiwany bezpośrednio przez pacjenta e-stetoskop polskiego startupy StethoMe zbiera szereg parametrów zdrowotnych, które następnie są przesyłane do lekarza.

Jak działa e-stetoskop?

StethoMe jest elektronicznym stetoskopem, który w połączeniu z dedykowaną pilotażowi aplikacją Domowa Opieka Medyczna, daje możliwość wykonania badania osłuchowego i przesłania go do swojego lekarza rodzinnego. Pacjent może wykonać takie badanie samodzielnie w domu. Aplikacja prowadzi go cały czas krok po kroku. W ramach pilotażu programu E-STETOSKOP II realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia, StethoMe oprócz możliwości nagrywania szumów płucnych dokonuje również ich analizy w oparciu o certyfikowane medyczne algorytmy sztucznej inteligencji, m.in. wykrywając świsty i furczenia, rzężenia drobno- i grubobańkowe czy informując lekarza o częstości oddechu. Lekarz podejmuje decyzję o kontakcie z pacjentem. Ma też możliwość odsłuchania nagrania oraz zapoznania się ze spektogramem, czyli wizualizacją nagrania.

Jak wygląda nauka obsługi stetoskopu?

W drugiej edycji pilotażu E-STETOSKOP przygotowanego w ramach programu Domowej Opieki Medycznej, pacjent samodzielnie zapoznaje się z działaniem elektronicznego stetoskopu StethoMe oraz aplikacją DOM. Pacjenci otrzymują niezbędne materiały, m.in. dedykowaną programowi instrukcję obsługi oraz filmik wyjaśniający, jak uruchomić stetoskop, przeprowadzić badanie oraz jak działa aplikacja. Natomiast sama aplikacja została zaprojektowana tak, aby w przyjazny i jak najprostszy sposób przeprowadzić pacjenta przez całe badanie. Użytkownik otrzymuje wskazówki na każdym etapie zaczynając od logowania, na wysłaniu wyników do lekarza kończąc.

Ile czasu trwa pojedyncze badanie?

Wykonanie pełnego badania zajmuje zaledwie kilka minut. W tym czasie pacjent dokonuje nagrania wszystkich punktów osłuchowych, nagrania wysyłane są do analizy wykonywanej przez algorytmy sztucznej inteligencji, z której wsparcia korzysta lekarz. Pozwala to również zoptymalizować czas pracy lekarza przeznaczony na analizę wizyt osłuchowych, a także zwiększyć skuteczność w zakresie wykrywania dźwięków patologicznych.

Czy obsługa jest łatwa także dla osób starszych?

Sam e-stetoskop jest prosty w obsłudze, a w połączeniu z aplikacją DOM i zawartym w niej samouczkiem, wykonanie badania osłuchowego przez osoby starsze jest proste. Projektując stetoskop zakładaliśmy, że trafi on w ręce osób bez wykształcenia medycznego, dlatego tak ważne było dla nas przemyślenie funkcjonalności stetoskopu oraz przebiegu badania. Chcieliśmy to jak najbardziej uprościć, zachowując jednocześnie możliwość samodzielnego przeprowadzenia jakościowego badania przez pacjenta. Niemniej jesteśmy świadomi, że grupa pacjentów w podeszłym wieku oraz obciążonych wielochorobowością wymaga wyjątkowej troski i uwagi, stąd współpracujemy blisko z placówkami POZ i lekarzami, którzy zostali wdrożeni i zapoznani z rozwiązaniem w ramach pilotażu. Pozwala to nam w sposób optymalny realizować wsparcie dla pacjenta, również przez personel jego placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Czy lekarz może zobaczyć dane ze stetoskopu w swoim systemie gabinetowym?

Na chwilę obecną komunikację oferuje Zintegrowany System Informatyczny Obsługi Przychodni KS-SOMED firmy KAMSOFT S.A. Dane z elektronicznego stetoskopu i spirometru przepływają bezpośrednio do systemu bez konieczności ich ręcznego przepisywania.

Na co lekarz powinien zwrócić uwagę pacjentom korzystającym ze stetoskopu?

Pacjenci, którzy biorą udział w pilotażu programu E-STETOSKOP II otrzymują materiały, w których przedstawiony jest sposób przygotowania się do badania oraz wskazówki, jak prawidłowo przeprowadzić badanie. Pacjent informowany jest m.in. o prawidłowej pozycji podczas badania, sposobie oddychania, konieczności wydmuchania nosa, odkrztuśnięcia zalegającej wydzieliny, czy też prawidłowego przyłożenia i trzymania stetoskopu. W czasie badania pojawia się również ikonka wskazująca na zbyt duży hałas lub pojawiające się zakłócenia.

W jakich przypadkach pacjenci mogą prywatnie korzystać ze StethoMe poza pilotażem?

StethoMe jest dedykowane wszystkim pacjentom borykającym się z chorobami układu oddechowego, a zwłaszcza astmą. StethoMe wykrywa dźwięki świadczące o obturacji dróg oddechowych i zaostrzeniu astmy oraz te mogące pojawiać się w przebiegu zapalenia płuc lub oskrzeli. Można z niego także korzystać w celu monitorowania stanu układu oddechowego np. w przypadku chorób przewlekłych układu oddechowego.

Jak pacjent przesyła wyniki badań do lekarza?

W ramach pilotażu programu E-STETOSKOP II nagrania przesyłane są do lekarza za pomocą aplikacji DOM. Lekarz może je odsłuchać korzystając z dedykowanej do tego aplikacji webowej. Tam dostępne są również m.in. szczegółowe analizy nagrań oraz ich wizualizacja.

Skąd wiadomo, że pomiar został wykonany prawidłowo?

W czasie badania pacjent otrzymuje informacje o pojawiających się zakłóceniach np. nadmiernym hałasie. Pozwala to już podczas badania wpłynąć na to, czy zostanie ono wykonane prawidłowo. Dodatkowe algorytmy analizują nagranie nie tylko pod względem pojawienia się nieprawidłowych dźwięków osłuchowych, ale też jakości samego nagrania. Jeśli jest ona zbyt niska pacjent zostanie poproszony o ponowne wykonanie nagrania określonych punktów.

Jaka jest cena urządzenia do prywatnego użytku?

Poza programem pilotażowym, StethoMe dostępne jest w modelu subskrypcyjnym co 3 lub 12 miesięcy. W zależności od wybranego okresu, miesięczna opłata wynosi odpowiednio 49,99 zł lub 39,99 zł. Obecnie na naszej stronie posiadamy ofertę specjalną 9+3 miesiące gratis. Decydując się na subskrypcję 12 miesięczną płaci się tylko za pierwsze 9 miesięcy, kolejne 3 miesiące są w prezencie. W ramach abonamentu użytkownik otrzymuje m.in. możliwość wykonania pełnego badania osłuchowego płuc wraz z dostępem do ich wyników, czy też możliwość ich udostępnienia wybranemu lekarzowi.

StethoMe
StethoMe