Ostrzeżenie! Trwa atak hackerów, są kolejne wersje mejli


Do placówek medycznych trafiają sfałszowane wiadomości od NFZ
Do placówek medycznych trafiają sfałszowane wiadomości od NFZ

Do naszej redakcji docierają informacje o masowym ataku hackerów na placówki medyczne. Tym razem cyberprzestępcy wysyłają informacje o rzekomej aktualizacji systemu SZOI. Mejl wygląda inaczej niż ten, przed którym w poniedziałek 20 marca ostrzegł Narodowy Fundusz Zdrowia.

Coraz więcej placówek medycznych zgłasza, że trafiają do nich podejrzane mejle. Dzisiaj pojawiło się ostrzeżenie dotyczące nowej wiadomości z adresu podszywające się pod NFZ.

Chodzi o wiadomości o tytule “Nowe oprogramowanie SZOI” albo “Aktualizacja systemu SZOI” od informatycy@szoi-nfz.pl albo szoi@nfz-centrala.pl o treści:

Informujemy, że w dniu dzisiejszym nastąpiła aktualizacja systemu SZOI dostarczanego przez Kamsoft. Prosimy o zalogowanie do systemu, aby zsynchronizować dane z poprzedniej wersji.

Pod wiadomością pojawia się link. Jego kliknięcie może spowodować zainstalowanie na komputerze złośliwego oprogramowania, tzw. trojana. O zagrożeniu ostrzega też KAMSOFT S.A. – firma wysłała informacje o zagrożeniu do wszystkich współpracujących podmiotów.

Hackerzy podszywają się pod NFZ. W przypadku otrzymania takiego mejla, należy go natychmiast usunąć
Hackerzy podszywają się pod NFZ. W przypadku otrzymania takiego mejla, należy go natychmiast usunąć

Jeszcze inna wersja mejla z NFZ może wyglądać tak:

Kolejna wersja mejla od hackerów
Kolejna wersja mejla od hackerów

Jeszcze inne mejle mogą podszywać się pod informacje z ZUS. Przykładowo, wiadomości o zmianie kanału odzyskiwania dostępu do profilu na PUE ZUS, zawierające w załączniku plik logowania. Fałszywe maile wyglądają wiarygodnie – mogą wyświetlać się w domenie zus.pl, a także zawierać informację o loginie PUE (są to jednak przypadkowe liczby). Dlatego zaleca się dokładne czytanie treści otrzymywanych maili i weryfikowanie wszelkich zawartych w nich informacji – informuje ZUS.

Aktualizacje dotyczące fałszywych mejli można też śledzić na stronie NFZ (kliknij tutaj).

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK: Jak chronić dane medyczne przed atakami hackerów?