Nowe, długo oczekiwane funkcje zdrowotne w zegarku Apple


Apple Watch Series 8
Apple Watch Series 8

Najnowsza wersja inteligentnego zegarka Apple (Apple Watch Series 8) wzbogaciła się o czujnik temperatury ciała umożliwiający m.in. oszacowanie okresu płodności kobiety i monitorowanie cyklu miesiączkowego. Oprócz tego Apple Watch zaalarmuje automatycznie służby ratunkowe, gdy jego właściciel ulegnie wypadkowi samochodowemu a także przypomni o zażyciu leków. Smartwatch serii 8 dostępny jest w sprzedaży od 16 września.

Apple Watch to obecnie jeden z najpopularniejszych inteligentnych zegarków. W 2015 roku, gdy miał swoją premierę, sprzedano 8,3 mln sztuk, w 2021 roku było to 46,1 mln. Łączna sprzedaż sięgnęła ok. 120 mln szt. Wśród już dostępnych funkcji zdrowotnych są m.in. możliwość przeprowadzenia badania EKG, wykrywanie migotania przedsionków, ostrzeganie przed zbyt wysokim albo niskim tętnie. Jego najnowsza wersja bierze pod lupę zdrowie kobiet.

Czujnik temperatury na nadgarstku

Cykl menstruacyjny jest jednym z parametrów zdrowia kobiety, który można monitorować mierząc m.in. zmiany temperatury ciała. Wersja 8 zegarka Apple znacznie to ułatwia.

W tym celu opracowano technologię pomiaru temperatury ciała prosto na nadgarstku: jeden czujnik znajduje się z tyłu zegarka, najbliżej skóry, a drugi tuż pod wyświetlaczem, aby ograniczyć wpływ środowiska zewnętrznego na wyniki. Najprecyzyjniejsze pomiary można uzyskać w nocy. Apple Watch Series 8 mierzy temperaturę nadgarstka podczas snu co pięć sekund i może wykrywać zmiany nawet o 0,1° C. W aplikacji Zdrowie użytkownicy mogą obserwować wyniki pomiarów. To ważne, bo odchylenia temperatury ciała mogą świadczyć o rozwoju choroby.

Dzięki tej funkcji możliwe jest też retrospektywne szacowanie czasu owulacji, pomocne w planowaniu rodziny. Ponadto systematyczne mierzenie temperatury umożliwia dokładniejsze przewidywanie okresu kobiecego. Użytkowniczki aplikacji Cycle Tracking otrzymają powiadomienia, jeśli ich zarejestrowana historia cyklu wskazuje na możliwe zaburzenia, takie jak nieregularne, rzadkie lub przedłużające się miesiączki.

Szacowanie czasu owulacji w zegarku Apple Watch
Szacowanie czasu owulacji w zegarku Apple Watch

Wykrywanie wypadków

Drugą nowością jest rozpoznanie momentu wypadku z pomocą funkcji Crash Detection.

W tym celu Apple opracował algorytm sztucznej inteligencji czerpiący dane z udoskonalonych czujników: żyroskopu i akcelerometru. W pracach nad algorytmem wykorzystano dane zebrane w laboratoriach przeprowadzających testy zderzeniowe z udziałem samochodów osobowych w symulowanych wypadkach, w tym zderzeniach czołowych, tylnych, bocznych i koziołkowaniu.

Dodatkowo, funkcja wykorzystuje barometr, GPS i mikrofon w telefonie iPhone jako dane wejściowe do wykrywania unikalnych wzorców, które mogą wskazywać na to, że doszło do wypadku. Jeśli taki zostanie zarejestrowany, urządzenie poprosi użytkownika o reakcję. Gdy nie uzyska odpowiedzi w czasie 10-sekundowego odliczania, automatycznie powiadomi służby ratunkowe. Ratownicy otrzymają informacje o lokalizacji urządzenia użytkownika.

Funkcja wykrywania wypadków w Apple Watch
Funkcja wykrywania wypadków w Apple Watch

Oprócz pomiaru temperatury i detekcji wypadków, Apple Watch 8 zawiera – zatwierdzoną przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) – funkcję Historii Migotania Przedsionków, dającą dostęp do szacunkowych danych dotyczących częstotliwości występowania objawów AFiB. Nowy smartwatch śledzi też fazy snu, a aplikacja Leki przypomina o zażyciu leków według ustalonego harmonogramu.  

 Zegarek Apple mierzy fazy snu.
Zegarek Apple mierzy fazy snu.

Czytaj więcej: Smartfon jako nowe centrum zarządzania zdrowiem