MZ przetestuje trzy nowe urządzenia telemedyczne


Do Domowej Opieki Medycznej wchodzą 3 nowe urządzenia telemedyczne
Do Domowej Opieki Medycznej wchodzą 3 nowe urządzenia telemedyczne

Ministerstwo Zdrowia zapowiada pilotaż trzech kolejnych urządzeń telemedycznych: uniwersalnego skanera zdrowia dziecka, plastra EKG i eKTG.

Wprowadzenie nowych technologii telezdrowia do testów w ramach Domowej Opieki Medycznej zapowiedział w rozmowie z zdrowie.pap.pl Piotr Węcławik, Dyrektor Departamentu Innowacji Ministerstwa Zdrowia.

Dotąd MZ prowadziło pilotaż pulsoksymetrów (które sprawdziły się podczas pandemii COVID-19), domowych e-stetoskopów i e-spirometrów. W tym roku dołączą do nich kolejne trzy innowacje:

  • Urządzenie do zdalnego monitoringu zdrowia dziecka. Chodzi dokładnie o produkt polskiego startupu HIGO. W jednym małym urządzeniu mieści się termometr, stetoskop, otoskop, nasadka do badania skóry i szpatułka do badania gardła. Na podstawie instrukcji wyświetlanych na ekranie, można przeprowadzić podstawowe badania stanu zdrowia dziecka. Wyniki są przesyłane zdalnie do lekarza. Na ich podstawie lekarz stawia diagnozę, którą pacjent otrzymuje na swoim smartfonie. HIGO ma służyć przede wszystkim do szybkiej diagnozy infekcji górnych dróg oddechowych.
  • Plaster EKG do kontrolowania stanu zdrowia serca. Niewielkiej wielkości plaster lekarz może przepisać pacjentom z grup ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Urządzenie naklejane na klatkę piersiową przesyła wyniki do aplikacji mobilnej, gdzie specjalne algorytmy dokonują wstępnej weryfikacji sygnału. Wynik zawierający wstępny raport jest przesyłany do lekarza.
  • eKTG. Urządzenie telemedyczne do monitoringu kobiet w ciąży. Kardiotokografia to metoda diagnostyczna opierająca się na rejestracji akcji serca płodu i czynności skurczowej mięśnia macicy. Jeśli istnieją ku temu wskazania, KTG czasami trzeba wykonywać do 2-3 dni już od 25. tygodnia ciąży. Telemedyczne eKTG znacznie ułatwia przeprowadzenia pomiaru i skonsultowanie wyniku ze specjalistą. W razie niepokojących wyników, lekarz od razu otrzymuje alert.

Czytaj także: Ta aplikacja wstępnie oceni twój stan zdrowia, gdy coś cię niepokoi