MZ likwiduje formularz MZ-55. Dzięki cyfryzacji


Od lipca lekarze mają jeden obowiązek biurokratyczny mniej
Od lipca lekarze mają jeden obowiązek biurokratyczny mniej

W lipcu weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów (Dz.U. 2023 poz. 1282), które znosi obowiązek składania przez placówki medyczne tygodniowych meldunków – druku MZ-55 – o zachorowaniach i podejrzeniach zachorowań na grypę – informuje Porozumienie Zielonogórskie.

Dane zawarte na formularzu trafiają już do NFZ w raportach świadczonych usług, a od niedawna także na platformę P1. Przygotowanie dodatkowego raportu było więc dublowaniem danych przekazywanych danych, do których Sanepid mógł uzyskać dostęp.

Jak podkreśla Tomasz Zieliński, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, sprawozdania z liczby przyjętych pacjentów infekcyjnych lekarze musieli przygotowywać od dziesięcioleci, co było dodatkowym obciążeniem biurokratycznym. To na ich podstawie podstawie Sanepid opracowywał m.in. statystyki dotyczące liczby pacjentów infekcyjnych w tym z grypą w Polsce.

– Po co więc sprawozdawać je po raz trzeci? O to przecież chodzi w cyfryzacji – by likwidowała zbędną sprawozdawczość, a nie ją generowała – mówi lek. Tomasz Zieliński. Likwidacja druku MZ-55 była inicjatywą Porozumienia Zielonogórskiego.

– Cieszę się, że wreszcie zmniejszamy biurokrację w polskiej ochronie zdrowia. Dzięki rozwiązaniom e-zdrowia urzędy są w stanie pozyskiwać dane automatycznie bez konieczności indywidualnego sprawozdawania – napisał na Twitterze Tomasz Zieliński, który liczy na to, że kiedy lekarze zaczną wysyłać więcej danych na platformę P1, zlikwidowane będą kolejne sprawozdania.

Czytaj także: Rejestracja u lekarza już możliwa z mDowodem