MZ chce, aby AI analizowała stan zdrowia pacjenta


Plany dotyczące AI w ochronie zdrowia zawarto w Krajowym Programie Reform 2023-2024
Plany dotyczące AI w ochronie zdrowia zawarto w Krajowym Programie Reform 2023-2024

– Algorytmy sztucznej inteligencji mają podpowiadać lekarzom, jak leczyć pacjentów – donosi Rzeczpospolita. Tak wynika z Krajowego Programu Reform 2023/24.

KPR zakłada m.in. wdrożenie przez Ministerstwo Zdrowia centralnych usług cyfrowych. Dzięki nim możliwa będzie analiza stanu zdrowia pacjenta. Według Centrum e-Zdrowia (CeZ), pierwsze narzędzia z zakresu analityki danych, które będą wspomagały lekarza, zostaną wprowadzone jeszcze w tym roku. Mówił o tym Dyrektor CeZ podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych 2023 (czytaj naszą relację).

KPR czyli KPO

Każdego roku w kwietniu, kraje Unii Europejskiej sprawozdają Krajowe Programy Reform do Komisji Europejskiej. Opisują one planowane działania na rzecz wzmocnienia gospodarki i finansów publicznych. W tym roku KPR pokrywa się częściowo z Krajowym Planem Odbudowy, w którym przewiduje się znaczne inwestycje w AI w ochronie zdrowia. Jednak pieniędzy z KPO Polska nadal nie otrzymała.

W KPO polski rząd planuje przyspieszenie procesów transformacji cyfrowej ochrony zdrowia poprzez dalszy rozwój usług cyfrowych w ochronie zdrowia oraz uruchomienie do 2026 roku nowych e-usług, w tym:

  • Narzędzi Analizy Zdrowia Pacjenta,
  • narzędzia wspomagającego podejmowanie decyzji dla lekarzy w oparciu o algorytmy AI,
  • centralnego repozytorium danych medycznych zintegrowanego z innymi kluczowymi systemami ochrony.

W KPO czytamy m.in., że algorytmy sztucznej inteligencji wspomogą proces decyzyjny lekarza poprzez “pobieranie i przetwarzanie przez system centralny dokumentacji wykonywanych badań laboratoryjnych oraz badań obrazowych pacjenta w celu inteligentnego wyszukiwania m.in. zmian nowotworowych, wskazań w kierunku badania cukrzycy, czy zmian w komórkach.”

Europa z jednym rynkiem danych

Jacek Krajewski, Prezes Porozumienia Zielonogórskiego, przyznaje, że algorytmy AI mogą pomóc w profilaktyce, przykładowo oceniając ryzyko choroby sercowo-naczyniowej u pacjenta. Do tego jednak konieczny jest dostęp do pełnych danych zgromadzonych w elektronicznej kartotece medycznej. Taka jest już dostępna w postaci Elektronicznego Konta Pacjenta (IKP), ale dane w IKP są nadal niekompletne. Warunkiem zastosowania AI będzie pełna elektronizacja danych, czyli pełne wdrożenie EDM w placówkach ochrony zdrowia.

Założenia KPR pokrywają się z planami Komisji Europejskiej, która ma w planach utworzenie tzw. Europejskiej Przestrzeni Danych Medycznych (EHDS). Projekt powinien ruszyć w 2025 roku i pozwoli na zbieranie i analizowanie zanonimizowanych danych zdrowotnych m.in. w celach naukowych (prace nad nowymi lekami i algorytmami) i usprawnienia polityki zdrowotnej i profilaktyki.

Czytaj także: Debata o AI w zdrowiu. Blokuje nas deficyt danych i wiedzy