Jedna kolejka pacjentów do wszystkich poradni? Tak chce MZ


MZ chce wprowadzić jeden elektroniczny system kolejkowy dla pacjentów
MZ chce wprowadzić jeden elektroniczny system kolejkowy dla pacjentów

Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić jeden, centralny elektroniczny system rejestracji do przychodni i szpitali z kontraktem z NFZ. W ten sposób chce m.in. ułatwić wyszukiwanie wolnych terminów i skończyć z zapisywaniem się do wielu lekarzy “na zapas”.

Co jest w planach?

– Taki system miałby uprościć i przyspieszyć proces rejestracji na świadczenia opieki zdrowotnej oraz zapewnić pacjentom łatwiejszy dostęp do informacji o dostępności terminów u wszystkich świadczeniodawców – czytamy w projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

MZ od dawna sygnalizowało, że nie jest zadowolone z obecnego systemu, w którym pacjent może zapisać się do kilku lekarzy na wszelki wypadek, aby szybciej dostać się na wizytę. W wielu przypadkach pozostałe terminy nie są odwoływane, co powoduje tworzenie pustych kolejek.

Projekt zakłada wprowadzenie elektronicznego rozwiązania centralnego, w tym przede wszystkim scentralizowanego systemu zgłoszeń na świadczenia oraz centralnie prowadzoną listę oczekujących na ich udzielenie, wspólną dla wszystkich świadczeniodawców.

MZ chce się zająć projektem jeszcze w tym miesiącu, jednak na początku centralizacją objęte będą tylko wybrane świadczenia medyczne. Z czasem dochodzić mają kolejne, aż w końcu każda rejestracja wizyty na świadczenia z NFZ przechodzić będą przez system centralny.

Jak to będzie działać?

Placówki medyczne mające umowę z NFZ będą zobowiązane udostępniać swoje harmonogramy przyjęć w zakresie obsługiwanym przez rejestrację centralną. Ponadto w Systemie P1 dla każdego zakresu świadczenia objętego elektroniczną rejestracją centralną będzie prowadzona centralna lista oczekujących, wspólna dla wszystkich świadczeniodawców udzielających wybranego świadczenia – informuje resort zdrowia.

Na liście będą umieszczani pacjenci zgłaszający się po raz pierwszy, którym przydzielenie terminu udzielenia świadczenia w momencie zgłoszenia nie będzie możliwe. Centralna lista oczekujących na dane świadczenie zastąpi jednocześnie listy oczekujących, prowadzone dotychczas osobno przez każdego świadczeniodawcę.

Czytaj także: KAMSOFT S.A. prezentuje strategię cyfryzacji na 2023 rok