Jak złożyć wniosek o EKUZ w aplikacji mojeIKP?


Nowa funkcja w mojeIKP pozwala szybko wystąpić o kartę EKUZ
Nowa funkcja w mojeIKP pozwala szybko wystąpić o kartę EKUZ

Zamiast w oddziale NFZ, wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego można już złożyć w smartfonie, w aplikacji mobilnej mojeIKP. I to nawet na ostatnią chwilę.

Przed wyjazdem na wakacje do krajów UE, trzeba zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ uprawniającą do bezpłatnych usług medycznych. Dotąd można ją było otrzymać na trzy sposoby:

  • składając papierowy wniosek w oddziale NFZ (nie ma możliwości wysłania do mailem),
  • przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP),
  • przez Internetowe Konto Pacjenta (informacje o EKUZ > złóż wniosek)

Teraz dochodzi czwarta możliwość: przez aplikację mojeIKP. Oprócz złożenia wniosku, w apce można monitorować na jakim etapie jest proces wydania karty, kiedy ją otrzymamy i jak długo jest ważna.

Jak złożyć wniosek o EKUZ w aplikacji mojeIKP
Jak złożyć wniosek o EKUZ w aplikacji mojeIKP

Pojawiła się też praktyczna alternatywa dla tych, którzy albo zapomnieli na czas złożyć wniosek i karta nie dotarła przez wyjazdem, zgubili ją lub jej ze sobą nie zabrali. Opcją ratunkową jest wówczas wystąpienie o eCertyfikat zastępujący EKUZ. Daje on takie same prawa jak karta EKUZ i działa wstecz. W przypadku pilnej porady lekarskiej, przed wizytą lub po jej zakończeniu wystarczy złożyć wniosek o certyfikat, a zostanie on wysłany na telefon. Można go wówczas przekazać placówce także po udzieleniu pomocy medycznej, unikając w ten sposób płacenia z własnej kieszeni.

eCertyfikat to duże ułatwienie dla osób, które przebywają na wakacjach i nie chcą sobie zawracać głowy biurokracją albo płacić za wizytę, bo nie mają EKUZ. Wcześniej taki certyfikat był wysyłany faksem lub e-mailem do placówki medycznej, bo musiał zawierać podpis i pieczątkę NFZ. W nowej wersji wprowadzono podpis elektroniczny, co przyspiesza cały proces.

Jak złożyć wniosek o eCertyfikat zastępujący EKUZ
Jak złożyć wniosek o eCertyfikat zastępujący EKUZ

Karta EKUZ jest ważna z dowodem osobistym lub paszportem i potwierdza prawo do leczenia podczas pobytu za granicą (wakacji, wyjazdów służbowych) w następujących krajach:

  • 27 kraje Unii Europejskiej
  • Islandia
  • Liechtenstein
  • Norwegia
  • Szwajcaria
  • Wielka Brytania
  • wyspy: francuskie (Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon, Gujana Francuska), portugalskie (Azory, Madera) oraz hiszpańskie (Majorka, Wyspy Kanaryjskie).

Karta EKUZ nie obowiązuje w Monaco, San Marino i Watykanie.