Inteligentny e-opatrunek pomoże w leczeniu ran


Inteligentny bandaż monitoruje i leczy przewlekłe rany
Inteligentny bandaż monitoruje i leczy przewlekłe rany

Naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technologii (California Institute of Technology) opracowali elastyczny e-opatrunek. Pozwala on monitorować ranę pod kątem oznak infekcji i stymulować proces gojenia się.

Problem

Trudne w leczeniu rany przewlekłe są jednym z głównych powikłań klinicznych na całym świecie. Najczęściej występują u pacjentów z cukrzycą – podwyższony poziom glukozy we krwi zwiększa podatność na infekcje bakteryjne, a małe zadrapanie może przerodzić się w większe owrzodzenie. Kolejną grupą są osoby po oparzeniach, u których rozległość ran często prowadzi do długiego procesu gojenia się i wielu powikłań. Obecnie stosowane terapie wymagają regularnych wizyt w celu zmiany opatrunku, interwencji chirurgicznych i stosowania silnych leków.

Szacuje się, że z przewlekłymi ranami żyje 6,7 mln osób, a liczba ta ma rosnąć w tempie ponad 2% przez najbliższą dekadę. W Wielkiej Brytanii roczne koszty leczenia ran przewlekłych i związanych z nimi chorób współistniejących sięgają 5,3 mld funtów. Trudno gojące się rany obniżają jakość życia: bolą, przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu i wymagają stałego nadzoru.

Technologia

Aby rozwiązać ten problem, badacze stworzyli inteligentny bandaż wykonany z rozciągliwych polimerów i elastycznych elementów elektronicznych, wyposażony w dawkę antybiotyków. Jeśli opatrunek wykryje oznaki infekcji – takie jak podwyższona temperatura w łożysku rany, podwyższony poziom kwasu moczowego lub mleczanu (pH) – poinformuje opiekuna i zainicjuje leczenie. Wysyłany automatycznie alert trafia prosto do smartfona lekarza. Oprócz uwolnienia antybiotyku, aktywowane jest pole elektryczne, które może pobudzić gojenie się ran.

Plaster jest w pełni biokompatybilny, mechanicznie elastyczny, rozciągliwy i może przylegać do rany skórnej podczas całego procesu gojenia. Monitorowanie metabolizmu i stanu zapalnego w czasie rzeczywistym w serii przedklinicznych eksperymentów in vivo wykazało wysoką dokładność i stabilność elektrochemiczną do wielokrotnego przestrzennego i czasowego analizowania biomarkerów rany. Rozwiązanie przeszło już pierwsze pomyślne testy na modelach zwierzęcych.

Praca naukowców A stretchable wireless wearable bioelectronic system for multiplexed monitoring and combination treatment of infected chronic wounds została opublikowana w czasopiśmie Science.

Bezprzewodowy, rozciągliwy system bioelektroniczny do multipleksowego monitorowania i leczenia przewlekłych ran
Bezprzewodowy, rozciągliwy system bioelektroniczny do multipleksowego monitorowania i leczenia przewlekłych ran

Czytaj także: Tabletka “z prądem” pobudzi apetyt u chorych