Innowacje 2021 roku


Czasopismo OSOZ Polska 11/2021
Czasopismo OSOZ Polska 11/2021

W nowym wydaniu czasopisma OSOZ Polska przedstawiamy listę najciekawszych innowacji dla ochrony zdrowia. Wśród nich znalazł się robot szpitalny, platforma szkoleniowa dla lekarzy oparta na wirtualnej rzeczywistości, szybki test na chorobę Alzheimera wykorzystujący sztuczną inteligencję i wiele innych.

Jak co roku magazyn TIME wybrał wynalazki, które mają szansę zmienić nasze życie. Wśród nich znalazło się aż 25 nowości technologicznych w dziedzinie medycyny i fitness – od prostych aplikacji mobilnych do rozwiązań rewolucjonizujących ochronę zdrowia, jakość leczenia i opieki nad pacjentami.

Spośród nich wybraliśmy 16 najciekawszych rozwiązań. Oto kilka przykładów.

Robin
Robin

Robot Robin

Dzieci kochają roboty – Robin został zaprojektowany specjalnie, aby pocieszać małych pacjentów, zabawiać ich, a w efekcie obniżyć poziom stresu podczas hospitalizacji. Sympatyczny towarzysz jest do tego łatwy w sterylizacji.


Szczepionki mRNA
Szczepionki mRNA

Szczepionki COVID-19

Wśród liderów innowacji 2021 roku nie mogło zabraknąć szczepionek przeciwko COVID-19 opracowanych w rewolucyjnej technologii mRNA, która daje także nadzieję na skuteczniejsze leczenie m.in. nowotworów.


Revolve Air
Revolve Air

Revolve Air

Lekki, mobilny wózek inwalidzki, który po złożeniu nie zajmuje więcej miejsca niż bagaż podręczny (według norm linii lotniczych), a do tego wygląda jak mała walizka. Producent planuje budowę automatycznych wypożyczalni na lotniskach, stacjach kolejowych i w centrach miast.


Linus Health

Linus Health DCTclock

Test polegający na malowaniu z pamięci zegara, trwający krócej niż trzy minuty, w prosty i dokładny sposób wykrywa zaburzenia poznawcze i chorobę Alzheimera. Diagnoza oparta jest na analizie obrazu przez algorytmy AI.


O pozostałych innowacjach przeczytasz w nowym numerze OSOZ Polska.

Kliknij na okładkę, aby bezpłatnie czytać OSOZ Polska w e-bibliotece.