[INFOGRAFIKA] 13 trendów zdrowia cyfrowego 2022/2023


Oto lista przemian technologiczno-społecznych wpływających na stan obecny i przyszłość opieki zdrowotnej. Powstała ona w oparciu o najnowszy raport Future Today Institute oraz analizę przeobrażeń obserwowanych w europejskim i krajowym sektorze zdrowia.

Klikij tutaj, aby pobrać czasopismo OSOZ (7/2022) z INFOGRAFIKĄ w wysokiej rozdzielczości

13 trendów ochrony zdrowia 2022-2023
13 trendów ochrony zdrowia 2022-2023

BADANIA BEZ LEKARZY
Postępy w dziedzinie technologii, miniaturowych czujników i AI rozszerzają możliwości zdalnej diagnostyki. Dane zebrane przez inteligentne sensory mogą być automatycznie analizowane przez algorytmy.

TELEMEDYCYNA
Tak jak home office w przypadku pracy, tak znaczny wzrost korzystania z telekonsultacji podczas pandemii
COVID-19 zostanie z nami na zawsze stopniowo przejmując coraz większy odsetek usług świadczonych w gabinecie lekarskim.

LABORATORIUM W DOMU
Zaczęło się od inteligentnych zegarków i opasek monitorujących parametry zdrowia. Dołączają do nich kolejne smart urządzenia, jak lustra, toalety samochody. Celem jest wczesne wykrywanie chorób.

NOWE MODELE OPIEKI
Cyfrowi świadczeniodawcy nie mają swoich fizycznych lokalizacji, ale oferują wirtualne usługi abonamentowe powiązane z monitorowaniem zdrowia, coachingiem w wybranych dolegliwościach.

MEDYCZNE FAKE NEWSY
Problem nie jest nowy, ale pandemia go zaostrzyła. Nieprawdziwe lub zmanipulowane informacje dostępne w Internecie zagrażają zdrowiu a nawet życiu pacjentów i podważają zaufanie do lekarzy.

APLIKACJE NA RECEPTĘ
Kolejne kraje Europy zabierają się za certyfikację godnych zaufania mobilnych aplikacji zdrowotnych. Także polskie Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie znaku „Aplikacja Certyfikowana MZ”.

MEDYCZNA WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ
Gogle VR służą do bezstresowego szkolenia studentów medycyny, są stosowane w terapii lęków, bólu i nawet podczas porodów. Medycyna powoli odkrywa VR w terapii chorób.

PACJENT JAKO ŹRÓDŁO DANYCH
Rozwój technologii mobilnych oraz wzrost dostępności sensorów powoduje, że pacjenci generują coraz więcej danych zdrowotnych. Wyzwaniem będzie ich włączenie do elektronicznej dokumentacji medycznej.

POPULARYZACJA E-ZDROWIA
Kiedyś e-recepta wzbudzała gorące dyskusje, dziś każdy chwali jej zalety. Digitalizacja ochrony zdrowia wkroczyła do mainstreamu medycyny i pacjenci z coraz większą otwartością korzystają z kolejnych
e-rozwiązań

BIG TECH WCHODZI DO ZDROWIA
Mowa o firmach nowych technologii, które bardzo powoli, ale jednak zaczyną świadczyć usługi zdrowotne i wellness. Przykładowo, Apple umożliwia już przechowywanie danych medycznych w smartfonie

ZDROWIE W MODELU „ZRÓB TO SAM”
Zamiast siłowni – wirtualne kursy dostępne na żądanie w domu. Zamiast profilaktyki u lekarza – aplikacje do zarządzania dietą i stylem życia. Pacjenci aktywnie biorą zdrowie we własne ręce.

ZDALNY MONITORING ZDROWIA
Podczas pandemii, wielu stabilnych pacjentów zarażonych COVID-19 było monitorowanych w domu, aby nie obciążać szpitali. To się sprawdziło. Takie podejście można z powodzeniem stosować w przypadku
pacjentów z chorobami przewlekłymi.

SYSTEMY WSPOMAGANIA DECYZJI
Rośnie liczba publikacji naukowych i danych pacjenta. Jednocześnie lekarze mają coraz mniej czasu na
ich analizę. Systemy wspomagania decyzji klinicznych i sztuczna inteligencja mogą ich w tym wyręczyć podpowiadając optymalne terapie.

Czytaj także: Metaverse w ochronie zdrowia [INFOGRAFIKA]