Do 2030 r. będziesz miał myślącego cyfrowego bliźniaka?


Cyfrowy bliźniak to replika człowieka zbudowana z danych
Cyfrowy bliźniak to replika człowieka zbudowana z danych (źródło: BBC)

Cyfrowy bliźniak to dokładna kopia osoby, na której można testować leki i zabiegi, aby sprawdzić ich skuteczność oraz bezpieczeństwo jeszcze zanim zostaną zastosowane na prawdziwym człowieku. Według artykułu opublikowanego w BBC, jego stworzenie to kwestia kilku lat.

Określenie digital twin odnosi się do zbioru danych, które opisują i definiują daną osobę. I to tak szczegółowo, że staje się jego kopią. Rob Enderle, analityk nowych technologii uważa, że pierwsze wersje myślących ludzkich cyfrowych bliźniaków pojawią się przed końcem tej dekady.

Chodzi o coś zupełnie innego niż komputerowy model 3D podobny do człowieka albo prymitywny awatar stosowany w grach albo metaverse. Przykładowo, na platformie wirtualnej rzeczywistości Meta (dawniej Facebook) – Horizon Worlds – można wprawdzie stworzyć awatara podobnego do siebie, ale to tylko kopia wyglądu.

Cyfrowi bliźniacy to już fakt. Przykładowo, zespoły McLaren i Red Bull używają ich do testowania samochodów wyścigowych Formuły 1. Także lider dostaw kurierskich, DHL, tworzy cyfrową mapę swoich magazynów i łańcuchów dostaw, aby zwiększyć wydajność pracy. Zarówno Szanghaj, jak i Singapur mają cyfrowe bliźniaki miasta stworzone dla ulepszenia projektowania i działania budynków, systemów transportowych i układu ulic.

Wizja cyfrowego bliźniaka według Siemens

Jednak prawdziwą wartość cyfrowi bliźniacy będą mieć w opiece zdrowotnej. W ramach projektu Living Heart francuskiej firmy Dassault Systemes stworzono dokładny wirtualny model ludzkiego serca, który może być testowany i analizowany, umożliwiając chirurgom testowanie serii scenariuszy leczenia.

Szpital dziecięcy w Bostonie wykorzystuje obecnie tę technologię do odwzorowania rzeczywistych chorób serca pacjentów. Z kolei w szpitalu Great Ormond Street w Londynie zespół inżynierów współpracuje z klinicystami w celu wirtualnego testowania urządzeń, które mogą pomóc dzieciom z rzadkimi i trudnymi do leczenia chorobami serca. Eksperymentowanie z użyciem cyfrowego serca może pomóc ograniczyć konieczność przeprowadzania testów na zwierzętach. Dassault Systemes planuje rozwój cyfrowych bliźniaków organów, w tym oka, a nawet mózgu.

Kiedyś wszyscy będziemy mieli cyfrowego bliźniaka, który posłuży lekarzowi do personalizacji leczenia i planowania indywidualnych ścieżek profilaktyki. Podobnie ambitnym projektem, jak replikacja ludzkich organów, jest zbudowanie cyfrowej wersji całej naszej planety, która będzie wykorzystywać kombinację modeli głębokiego uczenia i sieci neuronowych, aby naśladować fizyczne środowiska w sferze cyfrowej i generować rozwiązania dla zmian klimatycznych. W marcu tego roku Komisja Europejska, we współpracy m.in. z Europejską Agencją Kosmiczną, także ogłosiła plan stworzenia cyfrowego bliźniaka Ziemii, nazwanego Destination Earth.

Czytaj także: Biologia syntetyczna. Czy ludzi można programować tak samo jak komputery?