Czy ta aplikacja naprawdę pomaga ćwiczyć pamięć?


Impulse - jedna z najpopularniejszych apek oferujących gry i łamigłówki do ćwiczenia pamięci.
Impulse – jedna z najpopularniejszych apek oferujących gry i łamigłówki do ćwiczenia pamięci.

Naszą aplikacją miesiąca jest trener mózgu Impulse – jedna z najczęściej pobieranych w 2023 roku bezpłatnych aplikacji w kategorii „zdrowie i fitness”. Czym się zasłużyła?

Relaksująca rozrywka, ale czy naprawdę poprawia pamięć?

Aplikacja Impulse to osobisty trener mózgu, który poprawia pamięć operacyjną, uwagę, koncentrację, zdolności matematyczne, sprawność umysłową i umiejętności rozwiązywania problemów. Przynajmniej tak deklaruje jej producent.

W jaki sposób? Poprzez rozwiązywanie logicznych zagadek, szybkie ćwiczenia sprawności kognitywnej i gry. Bo jak podkreślają twórcy, każdy mózg jest w stanie tworzyć nowe połączenia neuronowe dzięki tzw. plastyczności mózgu, ale wymaga to regularnego treningu.

Tutaj krótka uwaga – badania naukowe nie dają jednoznacznej odpowiedzi, czy tak jest naprawdę, a długoterminowe korzyści płynące z treningu mózgu są nadal mało poznane. Także na stronie Impulse nie znajdziemy żadnych badań klinicznych potwierdzających efekt poprawy pamięci. Jedno jest pewne – łamigłówki nie zaszkodzą. Jednym minusem jest to, że apka potrafi wciągać, a elementy gamifikacji (punkty za osiągnięcia) powodują, że może stać się pożeraczem czasu.

Aplikacja Impuls oferuje ponad 35 różnych gier.
Aplikacja Impuls oferuje ponad 35 różnych gier.

Design, cena i alternatywne apki

W ramach 3-dniowego bezpłatnego okresu próbnego za darmo otrzymujemy długą listę spersonalizowanych planów treningowych dla różnych obszarów mózgu (pamięć, uwaga, koncentracja, matematyka mentalna, rozwiązywanie problemów, kreatywność) oraz gier treningowych mających na celu zwiększenie zdolności poznawczych.

Uwaga: apka zbiera dane identyfikacyjne i informacje o jej stosowaniu, ale można zablokować tracking w ustawieniach Apple. Wersja płatna kosztuje 28,99 USD na rok lub 6,99 USD na tydzień.

Dashboard jest łatwy w nawigacji – mamy od razu dostęp do naszych treningów i najbardziej popularnych gier. Można też wybierać treningi w zależności od rodzaju. Do tego w apce można znaleźć popularne testy kognitywne w tym ogólny test IQ, test typów osobowości, inteligencji emocjonalnej, a nawet lenistwa.

Podobnych apek jest dużo więcej, np. Lumosity (ponad 100 milionów użytkowników), Elevate (60 mln). Różnią się one przede wszystkim designem i rodzajem gier. W naszej ocenie, najbardziej estetyczną szatę graficzną oferuje Lumosity, które w przeciwieństwie do Impulse jest też dostępny w sklepie Google Play.

Podsumowanie: ciekawa i wciągająca gra wymagająca myślenia, ale też kolejna apka, która ostatecznie kradnie sporo czasu.

Impulse – Brain Training
Dla kogo: wszyscy
System: iOS
Język: polski i inne
Cena: bezpłatna wersja próbna, potem 28,99 USD/rok
Producent: brainimpulse.me
Zbierane dane: dane identyfikacyjne i dot. stosowania apki
Kliknij tutaj, aby pobrać (tylko iOS)

Czytaj także: Ta aplikacja to prosty licznik kalorii. Jak działa?