CyberOko. Nowość w rehabilitacji neurologicznej już w Katowicach


CyberOko w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach
CyberOko w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pacjenci z urazami neurologicznymi zyskali dostęp do innowacyjnej metody neurorehabilitacji.

Chodzi o CyberOko wspomagające komunikację pozawerbalną, przeznaczone dla osób z upośledzoną możliwością porozumiewania się za pomocą mowy. Są to przede wszystkim chorzy po urazach czaszkowo – mózgowych, udarach mózgu, ze stwardnieniem zanikowym bocznym, a także onkologiczni. CyberOko śledzi ruchy gałek ocznych i wskazuje komunikaty na komputerze.

Dodatkowo, przy pomocy CyberOka można oszacować stopień uszkodzenia funkcji poznawczych pacjenta, a następnie zaproponować mu rehabilitację opierającą się na tej samej technologii. Urządzenie składa się z czterech diod umiejscowionych w rogach monitora, które odbijając światło w rogówce oka pozwalają stwierdzić, gdzie wpatruje się pacjent.

–  Bardzo często pacjenci bez żadnej możliwości kontaktu werbalnego i gestykularnego są oceniani słabo, a tak naprawdę mają świadomość, tylko musimy dać im możliwość wyrażenia, kanał dostępu do nich – mówi Sylwia Szostek – Rogula, kierownik Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

O CyberOko placówka starała się od stycznia 2021, kiedy ruszyła zbiórka publiczna na jego zakup. W końcu jednak innowacja została wypożyczona przez AssisTech – spin-off Politechniki Gdańskiej. Dzięki temu pacjenci zyskali nowy pomost komunikacji, który ułatwi im sygnalizowanie swoich potrzeb personelowi medycznemu lub rodzinie.

Czytaj także: Avatar dba o zdrowie kibiców podczas MŚ w Katarze 2022