Chcesz się pozbyć złych nawyków? Ta apka może pomóc


Aplikacja Quitzilla może pomóc np. ograniczyć spożycie alkoholu
Aplikacja Quitzilla może pomóc np. ograniczyć spożycie alkoholu

Każdy ma jakiś większy albo mniejszy zły nawyk: palenie papierosów, za krótki sen, jedzenie w fast-foodach albo dużej ilości słodyczy, lenistwo, pornografia, nadużywanie alkoholu, spędzanie dużej ilości czasu w social mediach itd. Zerwanie z nimi wymaga motywacji i samozaparcia. Pomóc może aplikacja mobilna do monitoringu zachowań.

Nie mielibyśmy złych nawyków, gdyby można było z nimi szybko zerwać. Postanowienia noworoczne najczęściej kultywujemy nie dłużej niż kilka tygodni, a sama świadomość problemu i wyrzuty sumienia też nie rozwiązują problemu. Pokonanie niekorzystnych przyzwyczajeń wymaga strategicznego podejścia i sięgnięcia do sztuczek opartych na naukach behawioralnych. Na tych założeniach powstała Quitzilla. Nazwa sugeruje, że ma siłę godzilli do wychodzenia z nałogu. Czy tak jest naprawdę?

Aplikacja Quitzilla dostępna jest w języku polskim, ale niekiedy jakość tłumaczenia pozostawia dużo do życzenia
Aplikacja Quitzilla dostępna jest w języku polskim, ale niekiedy jakość tłumaczenia pozostawia dużo do życzenia

Cyfrowy towarzysz w zrywaniu z nałogiem

Całość opiera się na prostej zasadzie monitoringu procesu zrywania z nałogiem. Przykładowo, jeśli rzucamy picie alkoholu, wprowadzamy pierwszy dzień abstynencji i kwotę, jaką wydajemy na napoje alkoholowe. W ten sposób apka wskazuje całkowity czas abstynencji i zaoszczędzone pieniądze. Użytkownik może zdefiniować, na jaką nagrodę chce je wydać i ile ona kosztuje. W ten sposób system pokazuje, ile czasu pozostało do osiągnięcia nagrody, co ma podtrzymać naszą motywację.

Oprócz tego można spisać powody, dla których chcemy zmienić styl życia, prowadzić dziennik i rejestrować dni, w których złamaliśmy postanowienie. Są też cytaty dnia, które niestety nie są oryginalne, a do tego często źle przetłumaczone na język polski („podróż na tysiąc mil zaczyna się od jednego kroku”). Aplikacja pozwala monitorować rzucanie kilku nawyków naraz, a postępy widoczne są na jednym pulpicie. Jeśli określimy cele (czas, jaki chcemy wytrwać w postanowieniu), zobaczymy progres w procentach.

To tyle i aż tyle. Apka nie oferuje żadnych dodatkowych fajerwerków, za to jest przejrzysta i maksymalnie prosta w obsłudze. Twórcy wyszli z założenia, że już sama obserwacja postępów i motywacja finansowa są wystarczającym powodem do wytrwania w postanowieniu. Zresztą na podobnej zasadzie działa wiele podobnych aplikacji do trackingu jak Bad Habit Break albo Days Since.

Jest jednak jeden minus: wysoka cena, bo prawie 100 zł za licencję roczną. Dlatego warto sprawdzić tańsze alternatywy to m.in. Streaks albo Habit Tracker.

Pobierz z google play
Pobierz z apple store