Apple prezentuje nowe funkcje zdrowotne w smartfonach


Apple zaprezentował m.in. nowe podsumowania parametrów zdrowia w iPadzie oraz funkcje związane ze zdrowie psychicznym
Apple zaprezentował m.in. nowe podsumowanie parametrów zdrowia w iPadzie oraz funkcje związane ze zdrowie psychicznym

Podczas corocznej konferencji WWDC (Worldwide Developers Conference), Apple zaprezentował nowe funkcje w systemie operacyjnym iOS17. Użytkownicy iPhonów będą mogli m.in. monitorować stan zdrowia psychicznego i zadbać lepiej o swój wzrok.

Wydarzenie, które odbyło się 5 czerwca 2023 r., zdominowała premiera gogli wirtualnej rzeczywistości. Ale równie dużo uwagi poświęcono też zdrowiu, przedstawiając pakiet nowych funkcji w smartfonach, smartwatchach i tabletach pozwalających zadbać o zdrowie psychiczne.

Zdrowie psychiczne: ocena samopoczucia i dziennik emocji

Badania naukowe sugerują, że umiejętność rozpoznawania uczuć pozwala niwelować negatywne emocje, takie jak smutek i złość, pozytywnie wpływając na zdrowie.

Dlatego w nowej wersji aplikacji Mindfulness w systemie iOS użytkownicy będą mogli wskazywać, jak się czują (w skali od “bardzo przyjemnie do “bardzo nieprzyjemnie”). Następnie mogą wybrać okoliczności, które mają największy wpływ na ich uczucia, takie jak podróż lub rodzina, i opisać je.

Ocena samopoczucia w smartfonie Apple
Ocena samopoczucia w smartfonie Apple

Następnie w aplikacji Zdrowie można analizować czynniki wpływające na samopoczucie psychiczne – takie jak sen lub ćwiczenia fizyczne – i wykorzystać je do poprawy stanu zdrowia.

Dodatkowo wprowadzono system oceny ryzyka występowania depresji i lęku, podobny do tego wykorzystywanego przez lekarzy. Użytkownik może utworzyć plik PDF z wynikami i udostępnić do lekarzowi.

Dzienniczek nastroju i ocena samopoczucia
Dzienniczek nastroju i ocena samopoczucia

Zdrowie oczu: więcej czasu w świetle dziennym

Szacuje się, że krótkowzroczność dotyka obecnie ponad 30 procent ludzi na świecie, a do 2050 roku wzrośnie do 50 procent. W ramach profilaktyki, lekarze okuliści zalecają dzieciom m.in. spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu w świetle dziennym (80-120 minut dziennie) i odpowiednią odległość wzroku od urządzeń mobilnych.

Statystyki czasu spędzonego na świeżym powietrzu
Statystyki czasu spędzonego na świeżym powietrzu

Teraz smartwatch Apple Watch może mierzyć czas spędzony w świetle dziennym za pomocą czujnika światła. Jeśli dziecko ma smartwatcha, rodzice mogą zobaczyć podsumowanie danych na swoim telefonie.

Drugą funkcją dla zdrowiu oczu jest Screen Distance. Wykorzystuje ona tę samą kamerę, która używana jest m.in. do logowania się do telefonu, która mierzy odległość twarzy od ekranu telefonu i ostrzega, jeśli jest zbyt mała.

Nowa aplikacja Zdrowie w iPadzie

Nowa aplikacja Zdrowie dla iPada robi wrażenie. To przejrzysty pulpit z podsumowaniem wszystkich danych na temat zdrowia. A do tego zbiera dane z wszystkich zintegrowanych urządzeń firmy, jak smartwatch czy iPhone. Użytkownicy mogą nie tylko przeglądać dane i je analizować, ale także udostępniać je bliskim lub opiekunom za pomocą funkcji Health Sharing.

Nowy pulpit z danymi zdrowotnymi w iPadzie
Nowy pulpit z danymi zdrowotnymi w iPadzie

– Naszym celem jest, aby ludzie mogli przejąć kontrolę nad własną ścieżką zdrowia – powiedział Sumbul Desai, wiceprezes Apple ds. zdrowia. Apple coraz mocniej wchodzi w zdrowie: Smartfony i smartwatche giganta nowych technologii pozwalają już m.in. wykrywać migotanie przedsionków, wykonać EKG, mierzyć temperaturę ciała, kontrolować cykl menstruacyjny, ostrzegać o upadkach.

Czytaj także: Ministerstwo Zdrowia przetestuje 3 nowe urządzenia telemedyczne