Sprzedaż antydepresantów o 30% większa niż przed pandemią


Według prognoz, sprzedaż leków na depresję będzie nadal rosła
Według prognoz, sprzedaż leków na depresję będzie nadal rosła

Analiza danych OSOZ potwierdza niepokojący trend: Polacy kupują coraz więcej leków na depresję. W 2022 roku ich sprzedaż była 3-krotnie większa niż jeszcze 20 lat temu. Widać też negatywny wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne społeczeństwa.

Epidemia chorób psychicznych

Według danych WHO, na całym świecie z depresją zmaga się już 280 mln osób. W Polsce jest to ok. 1,5 mln osób (4%), choć szacunki mówią nawet o 10% społeczeństwa. Według danych publikowanych przez NFZ, w Polsce odsetek osób z depresją (rozpoznania F32, F33, F34.1 według ICD-10) jest najniższy i wynosi 3,2% przy średniej UE 5,4%. Statystyki są prawdopodobnie niedoszacowane, bo osoby chore często nie zgłaszają się do lekarza. Kobiety chorują dwukrotnie częściej niż mężczyźni. W 2019 roku recepty refundowane na leki przeciwdepresyjne zrealizowało 1,4 mln osób, a łączna wartość refundacji wyniosła 143,5 mln zł. W tym samym czasie na refundację leczenia NFZ przeznaczył 251,2 mln zł. Z tego aż 59% to świadczenia udzielane na szpitalnych oddziałach psychiatrycznych. Według danych OSOZ, w 2022 roku w aptekach zakupiono ponad 30 mln opakowań antydepresantów.

Do 2030 roku depresja może już być najczęściej występującą chorobą na świecie. Z badania UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl wynika, że 72,8 proc. Polaków w wieku 18–80 lat odczuwa już przynajmniej jeden z dziesięciu objawów najczęściej kojarzonych z depresją. To o 11 proc. więcej niż w 2021 roku, co jest efektem pandemii COVID-19. Szacowane starty w gospodarce to 2 mld zł rocznie. Te dane dobrze odzwierciedla analiza sprzedaży leków stosowanych w depresji.

Pełna analiza sprzedaży oraz infografika – pobierz bezpłatnie majowe czasopismo OSOZ

INFOGRAFIKA: sprzedaż antydepresantów w aptekach
INFOGRAFIKA: sprzedaż antydepresantów w aptekach

Sprzedaż leków na depresję

Eksperci OSOZ przeanalizowani sprzedaż antydepresantów w aptekach. Wniosek: popyt na na te leki szybko rośnie. Przykładowo, w 2002 roku Polacy zakupili w aptekach 9,48 mln opakowań. W minionym roku ich sprzedaż wyniosła już 30,06 mln opakowań, czyli trzykrotnie więcej. Wartość sprzedaży osiągnęła rekordowy poziom 751,12 mln zł.

Rośnie też asortyment antydepresantów dostępnych w aptekach. W 2002 roku na rynku było tylko 51 różnych produktów z omawianej grupy leków; w 2022 roku – 381. W ostatnich latach na rynku pojawiły się leki oparte na nowym składzie chemicznych, dzięki czemu depresję można dziś leczyć w personalizowany i bardziej skuteczny sposób.

Podejrzewasz objawy depresji u siebie lub bliskiej osoby? Zadzwoń pod bezpłatny numer 800 12 12 12 lub napisz na czat.brpd.gov.pl.

Trendy wskazują na dalsze wzrosty

Analitycy OSOZ obliczyli też prognozę sprzedaży antydepresantów w 2023 i 2024 roku. Wynika z niej, że sprzedaż będzie dalej piąć się w górę. W 2023 roku, w aptekach sprzedanych zostanie 31,93 mln opakowań leków z tej grupy, a w 2024 roku – 32,80 mln opakowań.

Dane pozostawiają złudzeń: szybko rośnie liczba pacjentów leczonych antydepresantami. W 2002 roku sprzedaż wynosiła niecałe 10 mln opakowań – to trzykrotnie mniej niż obecnie. Najwyższe wzrosty miały miejsce w ostatnich latach, począwszy od 2019 roku, na co najprawdopodobniej miała wpływ pandemia COVID-19.

Prognozy nie są optymistyczne. Zgodnie z nimi, w najbliższych latach zarówno sprzedaż, jak i wartość sprzedaży antydepresantów nadal będzie wzrastać. Jest to zgodne z prognozami epidemiologicznymi mówiącymi o stopniowym wzrośnie występowania depresji w społeczeństwie.

Więcej analiz sprzedaży leków w aptekach? Sprawdź nasz dział statystyk.