Analiza 18 mln e-wizyt: teleopieka jest skuteczna i bezpieczna


Proporcje pomiędzy udziałem wizyt stacjonarnych a telewizyt zmieniają się na korzyść tych drugich
Proporcje pomiędzy udziałem wizyt stacjonarnych a telewizyt zmieniają się na korzyść tych drugich

W badaniu Epic Research (USA) naukowcy sprawdzili, czy wirtualna podstawowa opieka zdrowotna jest skuteczna i rozwiązuje problem pacjenta już podczas pierwszej wizyty.

Aby zbadać efektywnośc i bezpieczeństwo telezdrowia, przeanalizowano częstotliwość wizyt lekarskich, które odbyły się po 18 636 522 skontrolowanych wizytach telemedycznych w zakresie POZ.

W opublikowanym przez Epic badaniu stwierdzono, że w 60% przypadków wirtualne wizyty telemedyczne w zakresie POZ nie wymagały osobistej wizyty pacjenta w placówce medycznej. W przypadku świadczeń pediatrycznych, wskaźnik był nieco niższy – 54% dzieci konsultowanych on-line odwiedziło w ciągu 90 dni lekarza na miejscu. Nadal to jednak mniej niż połowa przypadków.

Warto zauważyć, że badanie nie odpowiada na pytanie, czy gdyby te wizyty były od razu realizowane na miejscu, to czy nie istniałaby potrzeba umówienia kolejnych, przykładowo ze względu na powikłania, nieskuteczne zalecenia terapeutyczne albo wystąpienie nowego problemu zdrowotnego.

“Najpopularniejsze metody realizacji telewizyt to chat wideo, rozmowa telefoniczna i aplikacje zdrowotne. Na upowszechnienie telezdrowia składa się m.in. zmiana przyzwyczajeń podczas pandemii COcoVid-19, długie kolejki w poczekalniach związane z niedoborem lekarzy, wygoda, upowszechnienie technologii telezdrowia wśród placówek medycznych.

Poprzednie badanie Epic obejmujące 35 milionów specjalistycznych wizyt telezdrowotnych również wykazało, że większość pacjentów nie wymagała osobistych wizyt w ciągu 90 dni od umówienia się na wizytę online.

Wysokie wskaźniki osobistych wizyt kontrolnych występowały tylko w specjalnościach, gdzie kluczowa jest bezpośrednia opieka, jak położnictwo i chirurgia. Z raportu Rock Health opublikowanego w lutym 2023 roku wynika z kolei, że po raz pierwszy w historii wizyty telemedyczne są częściej wybierane niż wizyty stacjonarne w przypadku konieczności otrzymania recepty na chorobę przewlekłą i porad dotyczących nieskomplikowanych, lekkich problemów zdrowotnych.

Wizyty telemedyczne i osobiste. Które z nich preferują pacjenci? Nowe badania pokazuje szybko rosnącą popularność telezdrowia. W przypadku konieczności wystawienia recepty, dominującą formą są już wizyty wistualne (źródło: Rock Health).
Wizyty telemedyczne i osobiste. Które z nich preferują pacjenci? Nowe badania pokazuje szybko rosnącą popularność telezdrowia. W przypadku konieczności wystawienia recepty, dominującą formą są już wizyty wirtualne (źródło: Rock Health).

Czytaj także: Kto się nami zaopiekuje na starość? Roboty