AI przyspieszy badania kliniczne nad nowymi lekami


Isomorphic zbuduje modele, które mogą przewidzieć oddziaływanie leków na organizm
Isomorphic zbuduje modele, które mogą przewidzieć oddziaływanie leków na organizm

Alphabet – koncern, do którego należy Google – sięga do sztucznej inteligencji w pracach nad opracowywaniem nowych leków. W tym celu powołał nową firmę o nazwie Isomorphic Laboratories. Będzie ona wykorzystywać algorytmy AI, stworzone przez DeepMind (kolejną spółkę-córkę Alphabet), do identyfikacji nowych farmaceutyków.

Od lat eksperci mają nadzieję, że AI pozwoli szybciej i taniej niż dotychczas rozwijać nowe leki. Skanując bazy danych potencjalnych cząsteczek-kandydatów na leki, AI jest w stanie znaleźć takie, które najlepiej pasują do konkretnego celu biologicznego. W ciągu ostatnich dwóch lat w firmy budujące narzędzia AI zainwestowano setki milionów dolarów.

Isomorphic będzie próbował budować modele, które mogą przewidzieć oddziaływanie leków na organizm. Firma zapowiada, że nie planuje opracowywać własnych leków, ale sprzedawać swoje modele AI, współpracując z firmami farmaceutycznymi. Przed naukowcami stoi trudne zadanie: potencjalny kandydat na lek, nawet bardzo obiecujący pod względem chemicznym, nie zawsze zadziała po podaniu go człowiekowi. Ponad 90 procent leków, które trafiają do badań klinicznych, nie przechodzi pomyślnie testów. Wynika to głównie z niedopasowania na poziomie molekularnym.

Czytaj także: Czy AI zastąpi radiologów?